GREENVILLE COUNTY
COUNCIL
COMMITTEE OF THE
WHOLE
October 1, 2019 5:00 p.m. Conference Room D - County Square |
1. |
Call to Order |
Chairman Butch Kirven |
|||
2. |
Invocation |
Councilor Mike Barnes |
|||
3. |
Approval of Minutes |
|
|||
|
|
|
|||
4. |
Board and Commission Appointments/Nominations |
|
|||
|
a. |
Committee on Finance |
Councilor Bob Taylor |
||
|
|
i. |
Accommodations Tax Advisory Committee (5 vacancies) |
||
|
|
|
Penny Kay Cooper (D.22) - incumbent Victoria Fernandez (D.17) - incumbent Joyce McCarrell (D.22) - incumbent |
||
|
b. |
Planning and Development Committee |
Councilor Joe Dill |
||
|
|
i. |
Historic Preservation Commission (3 vacancies) |
||
|
|
|
Robert Forister (D.19) - new Dan Goodwin (D.28) - new Rebekah Lawrence (D.23) - new |
||
|
|
ii. |
Board of Zoning Appeals (1 vacancy) |
||
|
|
|
Stephen Shaw (D.20) - new |
||
|
c. |
Public Works and Infrastructure Committee |
Councilor Liz Seman |
||
|
|
i. |
Library Board of Trustees (6 vacancies) |
|
|
|
|
|
Miles Dame (D.19) – new Allan S. Hill (D.22) - incumbent Tommy Hughes (D.18) – incumbent Kathryn Lentz (D.24) – new Tiffany Santagati (D.18) – new Barbara Yonce (D.20) - new |
|
|
|
|
ii. |
Museum Commission (3 vacancies) |
||
|
|
|
James Campbell (D.24) – incumbent Natalie Crews (D.23) – incumbent Scott Kilgore (D.24) – incumbent |
|
|
|
|
iii. |
Parks, Recreation and Tourism Advisory Committee (1 vacancy) |
|
|
|
|
|
Tamara Dwyer (D.19) - new |
|
|
|
d. |
Public Safety Committee |
Councilor Rick Roberts |
||
|
|
i. |
Airport Environs Planning Commission (2 vacancies) |
|
|
|
|
|
Brad Medcalf (D.21) – incumbent Van Swafford (D.18) - incumbent |
|
|
|
|
ii. |
Greater Greenville Sanitation Commission (1 vacancy) |
|
|
|
|
|
Ken Ledford (D.24) - incumbent |
|
|
5. |
Special Tax District Appointments |
|
|||
|
a. |
Chanticleer Community Commission (4 vacancies) |
Councilor Liz Seman |
||
|
|
|
Emile Pazdan (D.24) – incumbent Jamie Pimentel (D.24) - incumbent Peter Schwartz (D.24) - new Alan Shusterman (D.24) – incumbent |
|
|
|
b. |
Clear Spring Fire and Rescue District (3 vacancies) |
Chairman Butch Kirven |
||
|
|
|
Cory Chinn (D.27) – new Aaron Dix (D.27) - new Robert Huslinger (D.27) – incumbent Robert LeConey (D.27) - new Paul Miller (D.27) – new Alan Pearson (D.27) – new Timothy Scott (D.27) - new |
|
|
|
c. |
Devenger Tax District (1 vacancy) |
Councilor Rick Roberts |
||
|
|
|
Buddy McCombs (D.21) - new |
|
|
|
d. |
Lake Forest Special Tax District (1 vacancy) |
Councilor Bob Taylor |
||
|
|
|
John Austin (D.22) - incumbent |
|
|
|
e. |
Sterling Community Special Tax District (2 vacancies) |
Councilor Xanthene Norris |
||
|
|
|
Henry Black (D.23) – former member Martha Black (D.23) - incumbent |
|
|
|
f. |
Terra Pines Estates Special Tax District (1 vacancy) |
Councilor Bob Taylor |
||
|
|
|
Anne (D.22) - incumbent Holden |
|
|
6. |
Resolution of Support for the Development of the South Carolina Art
and Cultural Center / Downtown Convention and Event Center |
|
|||
|
|
|
|||
7. |
Adjournment |
|
|||